• ענת קדם

סף הכאוס כתחילת השביל למנהיגות השתתפותית


מודל יצירת הסכמות וקבלת החלטות של סטייסי (Stacey 1996)

----------------------------- * נכתב על בסיס עבודה שהוגשה במסגרת התוכנית להנחיית קבוצות גדולות, אוניברסיטת אריאל ע"י ברודניק ריטה, שלוסברג גלעד וקדם ענת*

-----------------------------

אנו חיים בעולם ה-VUCA (תנודתיות, אי ודאות, מורכבות וריבוי פנים), מציאות שבה ישנה אי-בהירות, עם סבירות לשינויים בכל רגע ועם קושי למפות את כלל הגורמים שממש משפיעים על הדברים החשובים. אלה מחייבים אותנו להתבונן על העולם כ"אקוסיסטם" – שהוא מרחב מחיה בו מתקיימות שפע אינטראקציות היוצרות השפעות מכוונות ובלתי מכוונות, ומחייבים הובלת מהלכים מתפתחים "תוך כדי תנועה" אל מול מציאות משתנה.


אפקטיביות של ארגונים וקהילות תלויה במידה רבה ביכולת שלהם להתאים את דפוסי הפעולה לרמת המורכבות. רלף סטייסי (2002) מיפה רמות מורכבות, על מרחב בן שני צירים: מידת הביטחון / ודאות – בה יכולת המערכת לזהות יחסי סיבה ותוצאה, ומידת ההסכמה – בין בעלי העניין המשפיעים.


שני צירים אלה מתווים ארבעה מצבים: (1) פשוט; (2) מסובך; (3) מורכב; (4) כאוטי. לפי סטייסטי 1,2, רוב המציאות החברתית והארגונית מתפרשת בין סדר לכאוס, ב"איזור המורכבות", אותו ניתן גם לכנות "סף כאוס". באזור זה יעילותן של גישות ניהוליות מסורתיות מוטלת בספק, בה בעת מאופיין אזור זה ביצירתיות גבוהה, חדשנות ונטישת תבניות עבר לעבר גישות פעולה חדשות1. סף הכאוס הוא "מרחב הזדמנויות להתהוות חדשה" והתנועה לעברו היא תנועה טבעית, יצורים חיים נעים לעבר "סף הכאוס" ולקראת התהוות של החדש, ללא תכנון מוקדם, ויש לארגונים מה ללמוד מכך .

 

ההרשמה לכנס קוד פתוח השלישי שיערך בתאריכים ה-24-25.5 נפתחת אוטוטו לקבלת פרטים אודות הכנס, למי הוא מיועד, מיקומו והזדמנות להרשמה מוקדמת - לחצ/י על הלינק

 

"סף הכאוס" הוא מצב ארגוני של "יציבות לא יציבה", ישנו איזון בין: נורמות, כללי התנהגות, ויצירת משמעות ("יציבות") לבין הוספת יצירתיות, חדשנות ויוזמה ("לא יציבה"). מצב זה מוביל למצב של "רחוק משיווי משקל" שבו למרכיבים השונים ישנו חופש פעולה יותר רחב. שינוי מונע ע"י החלשה במבנה הקשרים, הוספת ערוצי תקשורת (פתוחים לתעבורה), תרבות של חוסר שביעות רצון מסטטוס-קוו והנעה לפעולה מהירה. ולכן, ב"סף הכאוס" נוצרים דפוסים התנהגותיים חדשים, כחלק מהתארגנות והיכולת להמשיך ולהתקיים ע"י התאמה נמשכת לסביבה. מטרת כל אלו היא להגיע ל– "סדר חדש" (שהוא חלק טבעי מאבולוציה עולמית וארגונית).

אנשי אקדמיה ומי שעוסקים ביישומים ארגוניים וחברתיים חקרו דרכים להנהיג ולהגיע לפריצות דרך במציאות המאופיינת במורכבות.


האריסון אוון הציע את טכנולוגית ה"מרחב הפתוח" כמיכל להתהוות וכמרחב לצמיחת יוזמות ומנהיגות, באמצעות הזמנת בעלי עניין למסע חקר משותף ושהייה באזור החיכוך. הוא ראה בה שיטה אפקטיבית במיוחד בהובלת מהלכים בסביבת אי ודאות1. אוטו שרמר וקבוצת המחקר שלו גיבשו את "תיאורית U" כתפיסה וכאסופת פרקטיקות שיכולה לאפשר לארגון או קהילה להתנהל במורכבות ובמציאות המאופיינת באי וודאות. הוא הציע מסע בין 7 שלבים, שצורתו כצורת האות U, כאשר התנועה הראשונה (כלפי תחתית ה U) היא תנועה של התבוננות, השנייה (מישור ה U) היא השתהות והתחברות למקורות הפנימיים שמניעים אותנו, והתנועה השלישית (במעלה ה U) היא גילוי העתיד שהתבהר לנו, באמצעות אב טיפוס (פיילוט). שרמר רואה את תפקיד המנהיגות כמי שפותחת מרחב מזמין להקשבה ולגילוי. תיאוריה U עם הפרקטיקות המלוות את היישום הארגוני שלה עוזרת להבין ולדייק את הכוונה שעומדת בבסיס הפעולה האישית והקבוצתית, להגיע לבהירות, ולפעול בהווה מורכב, ממקום שמחזיק את הפוטנציאל העתידי שלנו ושל סביבתנו.


בעת הזו אנו עשויים לחוש את חוויית סף הכאוס: נגיף הקורונה והשיבוש הגלובלי שהוא מזמן, המבוכה בדמוקרטיות הגדולות למול שיטה שמאבדת אמון, אצלנו בחירות שלישיות, אפשר שנמצא נחמה בכך שסף הכאוס מזמן צמיחה של מנהיגות, התהוות של סדר חדש והזדמנות להתחדשות.


------------------------------------------

- בן יוסף, שי. גישה היברידית לניהול – לחיות ולהוביל כשהמציאות נעה במהירות מופרזת. נדלה מאתר ניווט במורכבות 20/10/19 The Stacy Matrix, based on: Stacey, RD. (2002). Strategic management and organizational dynamics: the challenge of complexity. 3rd ed. Harlow: Prentice Hall. Retrieved from , 30/12/19

- המודל הקינווין, של דיויד סנואודן, הוא פיתוח של המטריצה של סטייסי, ראו https://www.youtube.com/watch?v=N7oz366X0-8 Bushe, R. & Marshak, R. (2018). The Dialogic Mindset for Transformational Change Prepared for The Change Handbook, 3rd Edition. - דרור, יובל (2016). ניהול לשינוי - במפגש בין גישות מערכתיות לגישות מהמדעים החדשים. שרמר, אוטו. הנקודה העיוורת של המנהיגות. אדם ועולם. (גיליון מאי – יוני, 2002), עמ' 52-48 וגנר, ב.

- איך משתמשים בכוחו של הרגע הזה באמצעות תאוריית U ? פסיק, מגזין המכון הדמוקרטי. (גיליון 02, פברואר, 2017). נדלה ב 31/12/19