• ברוך אורן

שלושה ימים זה המון זמן, אפשר להגיע רק ליום אחד?

האמת? כן, אפשר להגיע רק ליום אחד. למען האמת, כשראומה ואני ניהלנו את השיחות הראשונות בעניין הכנס, ראומה אפילו אמרה שזה חשוב לה שתהיה אפשרות להרשם רק ליום אחד במחיר מופחת. אז למה אנחנו ממליצים להגיע לכל הכנס ולמה הכנס כל כך ארוך?

יש כל מיני סוגים של כנסים. קוד פתוח הוא כנס מסוג אחר. זה לא קורס שבסופו מקבלים תעודת הסמכה. אבל זה כן מסע שאנחנו מאוד מקווים שייצור שינוי כלשהו בכל אחד מאיתנו. שנצא מהכנס קצת אחרים ממה שבאנו בשעריו. ממה שלמדנו, התנאי שיאפשר את השינוי הזה בכל אחד מאיתנו נוגע בשלושה מאפיינים נדרשים: open mind, open will and open heart. אנחנו מזמינים אתכם להגיע לכנס עם ראש פתוח - וזו באמת משימה שיחסית קל לעשות. הבקשה להיות בנכונות מלאה ובלב פתוח - אלו בקשות שדורשות האטה של הקצב. הישארות במצב שלפעמים אינו בדיוק הכי נוח ובוודאי שאינו איזור הנוחות. אולי להיפך. התיאוריות של אמנות האירוח קוראות למצב הזה "מצב המירמור". זה מצב שבו יש רצונות רבים ודעות רבות ורמת הכאוס גבוהה. אבל זה המקום שבו צומחים רעיונות חדשים, וזה המקום שבו למידה מתרחשת.


איזור המרמור. סם קנר, מדריך מנחי תהליכי קבלת החלטות השתתפותיים, בתוך: "מוטב יחדיו", המכון לחינוך דמוקרטי.

כדי להגיע למקום הנפלא הזה, צריך לארוז מזוודות ולצאת למסע. ובדרך, להשאיר מאחור את החיים עצמם לכמה רגעים, ולאפשר לתודעה שלנו להיות ממוקדת על הכאן ועכשיו, על מה שקורה סביבנו. זה דורש להכיר את השותפים שלנו למסע - מה שאולי הרבה פחות חשוב בכנסים מסוג אחר. וזה דורש זמן.

אז אנחנו צריכים להיות ביחד 3 ימים. זה יאפשר את ההאטה, את המיקוד, את ההיכרות. וזה לגמרי החלק העיקרי במה שיש לכנס הזה להציע.

כנס קוד פתוח 2019 הוא המחזור השני של כנס קוד פתוח. בכנס הקודם, בשנה שעברה, היו מספר בודד של משתתפים בכנס שתכננו להגיע לכל הכנס, אבל, בעקבות נסיבות החיים, נאלצו לוותר על אחד מהימים בכנס. התוצאה הייתה קשוחה עבורם - הם איבדו חלק חשוב בהרגשה ובלמידה שיש למסע שלם להציע. איזה נהדר זה יהיה אם כל אחד מאיתנו יצליח לפנות לעצמו את הזמן שיאפשר לכל אחד מאיתנו לחוות תהליך משמעותי? לצאת עם היכרויות וידע חדש?


זה נכון שיש אנשים שיותר קל להם להתחיל לקרא ספר מהאמצע או להפסיק לקרא את הספר לפני שהגיעו לפרק האחרון. ויש כאלו שנסיבות החיים כך מחייבות אותם. עם זאת, תהליך הקריאה שלך בספר הוא תהליך פרטי, שאינו משפיע על קוראים אחרים. לעומת זאת, לנוכחות ולפניות שלכם במהלך הכנס יש ערך חשוב עבורכם ועבור כלל המערכת האקולוגית שאנחנו בונים ביחד בכנס. לכן אנחנו מזמינים אתכם לעשות כל מאמץ לאפשר לעצמכם - השתתפות מלאה ועמוקה בכנס.